Ako vybrať čerpadlo?

Čerpadlo využijete vždy, keď je nutné prečerpať vodu z bazéna, jazierka alebo studne. Doma aj na chate si poradí s pitnou, úžitkovou aj kalovou vodou a pomôže vám zužitkovať aj vodu dažďovú. Pri výbere je potrebné sledovať niekoľko dôležitých parametrov a predovšetkým to, kde a ako budete vodné čerpadlo používať. Vďaka nášmu radcovi Ako vybrať čerpadlo neprehliadnete nič dôležité.

Čerpadlo využijete vždy, keď je nutné prečerpať vodu z bazéna, jazierka alebo studne. Doma aj na chate si poradí s pitnou, úžitkovou aj kalovou vodou a pomôže vám zužitkovať aj vodu dažďovú. Pri výbere je potrebné sledovať niekoľko dôležitých parametrov a predovšetkým to, kde a ako budete vodné čerpadlo používať. Vďaka nášmu radcovi Ako vybrať čerpadlo neprehliadnete nič dôležité.

Doba čítania 12 min.
Jakub, redakcia Heureka.sk

Video nákupný rádca

Druhy čerpadiel

Odstredivé

Odstredivé čerpadlo je tým najrozšírenejším druhom čerpadla. Je univerzálne a vhodné na čerpanie čistej i mierne znečistenej vody a tiež ideálne pre domáce vodárne. Posilníte ním tlak vo vodnom systéme a zaistíte záhradnú závlahu alebo prečerpáte vodu na dlhšiu vzdialenosť.

Nesmie však bežať na sucho.

Odstredivé čerpadlá

  • Samonasávacie čerpadlo - potrebnú tekutinu si nasaje samo (jeho hydraulická časť však zavodnená byť musí). Dokáže zo sacieho potrubia odsať vzduchové bubliny. Rozšíreným typom je samonasávacie čerpadlo na vodu.

  • Bez samonasávacieho mechanizmu - pred zapnutím je nevyhnutné zaliať čerpadlo aj sacie potrubie vodou.

    Samonasávaciu schopnosť oceníte v okamihu, keď dôjde k netesnosti sacieho potrubia. V tej chvíli je čerpadlo schopné vodu znovu nasať a pokračovať v činnosti. Modely bez samonasávania sa musia ručne znovu zavodniť.

    Platí, že samonasávacie čerpadlá je možné použiť na prepravu vody v max. sacej výške 8 m. Ide o obmedzenie dané fyzikálnymi zákonmi. Z praktických dôvodov je lepšie túto výšku ešte o pol metra znížiť.

Vretenové

Vretenové čerpadlo sa inak nazýva aj skrutkové alebo slimkové. Tieto druhy transportujú vodu otáčaním kovového slimáka v gumovom statore. Spravidla disponujú obmedzeným prietokom max. 3000 l/hod., čo znamená nižšiu účinnosť, a tak aj vyššiu spotrebu energie. Nižšia je však aj obstarávacia cena a jednoduchší je aj servis.

Využívané je na hlbinné vrty alebo napr. na vyčistenie nových studní. Zvládne čerpať aj mierne znečistenú vodu a kvapaliny s abrazívnymi zložkami. Môže byť trvalo ponorené, ale nesmie bežať na sucho.

Vretenové čerpadlá

Vibračné

Vibračné čerpadlo, inak známe ako typ čerpadlo Malyš, je založené na overenej konštrukcii membránových čerpadiel. Tieto stroje pracujú na princípe pohybu gumovej membrány, ktorá je piestom priťahovaná hore a dole. Práve pri tomto pohybe dochádza k vibráciám. Jednoduchá konštrukcia je kľúčom k nižšej cene. Ponúka vynikajúcu spoľahlivosť aj pri čerpaní do vyšších výšok.

Pracujú vo veľmi obmedzenom režime, čerpadlu je nutné dopriať prestávky cca každé 2 hodiny. To zohľadnite predovšetkým pri nutnosti prečerpať väčšie množstvo vody. Max. prietok je cca 2400 l/hod. Vyhľadávané je vibračné čerpadlo na vodu.

Záhradné

Aké čerpadlo na zalievanie záhrady

Záhradné čerpadlo je také, ktoré má primárne využitie na záhrade. Pri zalievaní, prečerpávaní, odčerpávaní či zásobovaní vodou. Mnoho modelov tak nájdete v zvláštnej sekcii záhradné čerpadlo na vodu.

Jedná sa predovšetkým o povrchové samonasávacie odstredivé čerpadlá, pretože dosahujú potrebný výtlak a prietok. Navyše si vystačí s jednoduchou údržbou.

Záhradné čerpadlá

Vodárne

Domáce vodárne sa zapínajú automaticky a v rozvode udržujú stály tlak. V mnohých prípadoch disponujú akumulačnou nádobou. Zo zásobníka sa potom odčerpáva voda v prípade jej zvýšenej spotreby, zatiaľ čo čerpadlo neustále dodáva ďalšie. Takýmto prípadom je domáca vodáreň s ponorným čerpadlom.

Obehové

Ako vybrať obehové čerpadlo

Obehové čerpadlo je špecifickým druhom. Najčastejšie zaisťuje cirkuláciu teplej vody vo vykurovacích systémoch. Ich najbežnejším zástupcom je obehové čerpadlo na vodu pre ústredné kúrenie.

Hlavnými nárokmi sú bezhlučnosť, dlhá životnosť a nízka spotreba energie. Dôležitá je bezporuchovosť, pretože sú v prevádzke najmä v zime.

Bazénové

Bazénové čerpadlo je určené na výmenu vody v bazéne a na jej cirkuláciu cez filter. Čerpadlo je zároveň hnacím centrom celého systému. K požiadavkám na stroj patrí väčší prietok a výkon, tlak môže byť naopak nižší. Súčasťou môžu byť odnímateľné zberné koše na zachytenie nečistôt. Sú konštruované pre trvalú prevádzku a môžu byť prispôsobené pre slanú vodu.

Kalové

Kalové čerpadlo disponuje veľkým prietokom, a je preto určené pre vodu s veľkým množstvom nečistôt a kalov. Konštrukcia by mala byť pevná, ideálne z nerezového kovu alebo z liatiny.

K výbave často patrí plavákový spínač - tieto modely nájdete v kategórii kalové čerpadlo s plavákom, opakom je potom kalové čerpadlo bez plaváku. Plavák vypne stroj vo chvíli, keď dôjde k odčerpaniu tekutiny na požadovanú hladinu. Ide väčšinou o ponorné kalové čerpadlo, ktoré sa inštaluje priamo do vody.

Ako vybrať čerpadlo podľa druhu vody

Na pitnú vodu

Aké čerpadlo do studne

Pitná voda sa najčastejšie čerpá z podzemných zdrojov, napr. zo studne. Na to je ideálne využiť ponorné čerpadlá (napr. akumulátorové ponorné čerpadlo) alebo povrchové odstredivé čerpadlá.

Modely určené presne na tento účel nájdete vo svojej kategórii - čerpadlo do studne. Je absolútne nevyhnutné, aby voda neobsahovala nečistoty alebo drobné častice, ktoré by mohli čerpadlo poškodiť.

Na úžitkovú vodu

Tieto čerpadlá zvládnu načerpať aj mierne nečistoty, ktoré by však nemali mať abrazívny charakter. Poslúži vám pri čerpaní vody z náhonov, potokov, rybníkov alebo sudov. Pre naposledy menovaný prípad nájdete hneď niekoľko typov špeciálnych čerpadiel: čerpadlo do suda, čerpadlo na vodu zo suda a aku čerpadlo do suda.

Ideálne sú napr. na zalievanie. Sú vybavené sacím košom, ten môže mať rôzne jemnú mriežku, ale ani tak by ste tento typ nemali používať na akúkoľvek tekutinu obsahujúcu väčšie množstvo nečistôt.

Kalové

Nájdu uplatnenie všade tam, kde sa vo vode nachádza množstvo väčších nečistôt. Napr. v nádržiach, ako čerpadlo do septiku, v priekopách a na stavbách. Majú schopnosť prečerpať veľké množstvo vody, daňou za to je ale menšia prepravná výška.

V niektorých prípadoch sú tieto čerpadlá vybavené rezacím zariadením, ktoré tie najväčšie nečistoty pred odsatím ešte rozdrvia. Pre husté a abrazívne tekutiny sú určené špeciálne čerpadlá, ako napr.

Vlastnosti čerpadla

Hĺbka vody

Všeobecne platí, že ak chcete vodu čerpať z hĺbky menšej ako 8 m, bude vám stačiť povrchové čerpadlo, prípadne konkrétne povrchové čerpadlo na vodu. Vo väčšej hĺbke by mohlo dochádzať k výrazným stratám tlaku.

Aké čerpadlo do retenčnej nádrže

Vyberať môžete povrchové aj ponorné čerpadlo podľa konkrétnej situácie. Pri použití povrchového čerpadla je potrebné ho umiestniť mimo retenčnú nádrž a vzdialenosť hladiny vody od sacieho hrdla nesmie prekročiť už spomínaných 8 m. Čerpadlo nezabudnite chrániť proti nepriazni počasia.

Aké čerpadlo do vrtu

Ako čerpadlo do vrtu, ale nielen tam využijete ponorné čerpadlo. Oproti povrchovému ho totiž nemusíte používať iba pri hĺbke 8 m a viac. Poslúži vám rovnako dobre aj tam, kde stačí čerpadlo povrchové, pričom sledujte tzv. saciu výšku. Tú vypočítate tak, že ku každému metru hĺbky pripočítate cca 10 cm za každý vodorovný meter.

Rozdiel medzi povrchovým a ponorným čerpadlom je jednoduchý. Povrchové čerpadlo má svoju hlavnú časť umiestnenú nad vodou a rúrkou alebo hadicou odčerpáva tekutinu. Ponorné čerpadlo má svoju saciu časť umiestnenú pod hladinou a zvládne čerpať vodu aj do veľkých výšok. Perfektne sa tak hodí napr. do hlbokých studní.

Množstvo vody

Zásobovacie / tlakové čerpadlá - najčastejšie ide o modely určené pre čistú alebo mierne zakalenú vodu, ktorú treba dostať z väčších hĺbok. Tomu často zodpovedá aj tvar čerpadiel, sú skôr užšie a dlhšie. Tlakové čerpadlá sa ďalej delia na rotačné a vibračné modely.

Špeciálne vibračné čerpadlá sú schopné dostať vodu až z hĺbky 40 m. Rotačné a vretenové čerpadlá potom môžu pracovať aj v hĺbkach až 100 m. V ponuke nechýba tlakové čerpadlo, tlakové čerpadlo na vodu, ale ani vysokotlakové čerpadlo a vysokotlakové čerpadlo na vodu. Evakuačné / prečerpávacie čerpadlá - majú v porovnaní s predchádzajúcim typom nižšiu dopravnú výšku, dokážu vyčerpať tekutinu z 10-15 m. Zato sú schopné prepraviť veľké množstvo vody, rádovo až tisíce litrov za hodinu. Sú určené ako na čistú, tak predovšetkým na mierne zakalenú vodu a kaly.

Ideálne využitie nájdu na chatách pri bazénoch, na stavbách pri výkopoch a v miestach so stálym prítokom vody, napr. pri povodniach a v zaplavených pivniciach.

Použitie

Potrebujete predovšetkým zalievať záhradu, napustiť bazén, odčerpať zaplavenú pivnicu alebo nádrž? Potom nie je nutné utrácať za profesionálne zariadenia. Myslite tiež na to, že domáce čerpadlo nie je konštruované pre dlhodobú prevádzku a treba ho po určitej dobe vypnúť, aby nedošlo k prehriatiu.

Pokiaľ medzi vaše požiadavky patrí dlhodobá prevádzka, napr. v priemysle a využití nájdete predovšetkým v prostredí náročnom na kaly, zvoľte profesionálne zariadenie. Akékoľvek iné čerpadlo by ste pri takomto použití rýchlo zničili.

Pohon

V ponuke nájdete elektrické čerpadlo a elektrické čerpadlo na vodu s napätím a 230 a 400 V. Vyššie napätie však neznamená automaticky výkonnejšie čerpadlo, dôležitejší je počet otáčok. Modely s napätím 400 V sú o niečo lacnejšie, ale pokiaľ dôjde k výpadku jednej fázy, môže dôjsť k poškodeniu celého čerpadla. U 230V verzii dôjde k vypnutiu motora a poškodeniu nehrozí.

Pokiaľ nemáte prístup k elektrine, môžete využiť aj dieselový alebo benzínový agregát. Benzínové čerpadlo aj benzínové čerpadlo na vodu sú ľahko prenosné, ak vážia menej ako 10 kg. Pokiaľ bude motor benzínový, stačí štandardná zmes benzínu a oleja, rovnaká ako do záhradnej kosačky alebo motorovej píly.

Vybrať však môžete tiež ručné čerpadlo a ručné čerpadlo na vodu.

Čerpadlo a jeho parametre

Prietok a množstvo čerpanej vody

Podľa množstva čerpanej vody sa čerpadlá delia do 3 skupín:

  • do 4 000 l/hod. - vhodné na zalievanie v záhradke, čerpanie pitnej vody zo studne či ako domáca vodáreň

  • 4 000 - 7 000 l/hod. - ideálne pre náročnejšie a rýchlejšie zalievanie, napr. vo veľkých skleníkoch a na farmách

  • Viac ako 7 000 l/hod. - určené pre bazény, nádrže, zatopené pivnice alebo kalovú vodu

Prietok ako taký sa udáva v kubických metroch za hodinu. Na bežné záhradné využitie postačí prietok cca 1,5 m³/hod.

Spotreba, výkon a napätie

Väčšinou vyberáte z 2 hodnôt napätia - 230 V a 400 V. Menšie modely umožňujú aj pripojenie k batérii. Tie hľadajte pod hodnotou čerpadlo 12V.

Dôležitý je aj príkon udávaný vo wattoch. Najčastejšie narazíte na hodnoty od 250 W v prípade záhradných čerpadiel až po 1 300 W a viac. Na pamäti majte veľkosť ističov, aby nedošlo k ich „vyhodeniu“.

Objem tlakovej nádoby a množstvo čerpanej vody

Objem ovplyvňuje početnosť spínania čerpadla. V menšom domčeku alebo na chate vám postačí zhruba 24 l, v prípade väčšieho domu sa nemusíte báť ani 50 l rezervy. Pamätajte, že čím častejšie budete čerpadlo zapínať, tým nižšia bude jeho životnosť a vyššia spotreba elektriny.

Maximálna ponorná hĺbka

Bežné čerpadlá sú použiteľné od 8 do 40 m. Pozor je treba dávať na údaj nazvaný „hĺbka ponoru“, ktorý sa počíta od hladiny a označuje, ako hlboko pod ňou môžete čerpadlo ponoriť bez rizika poškodenia.

Hmotnosť čerpadiel

Čerpadlá na bežné záhradné použitie môžu vážiť aj menej ako 5 kg. To znamená veľké množstvo plastových dielov a menšiu odolnosť. Napriek tomu však stačí na bežné využitie a ich výhodou je vysoká mobilita.

Okolo 8 kg môžete vyberať z pevných čerpadiel. Domáce vodárne môžu vážiť aj viac ako 20 kg, u nich sa však nepočíta s častým prenášaním. Prednosť tak dostáva skôr stabilita a robustnosť.

Maximálny priemer pevných častíc v čerpanej vode

Veľkosť sa udáva v milimetroch. Najväčšiu priechodnosť majú kalové čerpadlá, ktoré potrebujú spolu s vodou odčerpať aj kamienky a ďalšie nečistoty a zvládnu aj priemer 30 a viac mm. Údaj hovorí, aké veľké častice je prístroj schopný pojať bez toho, aby došlo k jeho poškodeniu.

Rady na záver

Ak ste si zaobstarali výkonnejšie čerpadlo, buďte opatrní aj v prípade, že vám na pozemok tečie iba menší potok. Výkon čerpadla môže byť totiž vyšší ako výdatnosť tohto zdroja a je preto nevyhnutné strážiť hladinu, aby nedošlo k vyčerpaniu vody. Z toho istého dôvodu by ste mali v prvom rade porovnať výdatnosť zdroja s požadovaným prietokom. Vďaka tomu zistíte, či je napr. potok alebo iný zdroj vody schopný pokryť vašu potrebu vody.

Čerpadlu je potrebné venovať zvýšenú pozornosť zvlášť pred zimou. Práve vtedy by ste mali vypustiť vodu z celého systému, aby nedošlo k jej zamrznutiu a zničeniu prístroja.

Zohľadnite, ako často bude čerpadlo v prevádzke. Pokiaľ to bude možné, vyhnite sa príliš mnohým plastovým dielom a zamerajte sa na kvalitné materiály a napríklad aj nerezovú nádrž. Rovnako bežné domáce čerpadlo nenechávajte v prevádzke príliš dlho, mohlo by dôjsť k prehriatiu.

Na pamäti majte aj dostupnosť náhradných dielov. Pre niektoré najlacnejšie modely sa nemusí vôbec vyrábať a treba kúpiť rovno nové čerpadlo. Samozrejmosťou by mala byť priebežná kontrola filtrov a ich čistenie.

Čerpadlo by nemalo pracovať „na sucho“. Pokiaľ nedochádza k čerpaniu tekutiny, pumpa sa nenávratne poškodzuje. Tomu dokáže zabrániť napr. plavákový spínač alebo ponorná sonda.

Ďalšie užitočné články